Projekto dalyvių susitikimas Izmire 2009 m. vasario 21-28 d.

Programa
Projektai
Įspūdžiai apie susitikimą

Projektai, pristatyti projekto dalyvių susitikime Izmire

„Lietuvos totoriai: vakar ir šiandien“

Šis pristatymas parengtas po 2b klasės mokinių išvykos į Lietuvos totorių sostinę- Raižius ir totorių buities muziejų, esantį Subartonyse.

„Jonavoje gyvena menininkė Svetlana ...“

Armėnė Svetlana Pogosian lankėsi 2b klasės technologijų pamokoje. Ji papasakojo apie armėnų liaudies meno tradicijas ir pamokė vario lakštuose kalti ornamentus.

„Sentikiai Jonavoje ir jos apylinkėse“

Pristatomos sentikių bažnyčios,religinės šventės, susitikimai su popu ir sentikių bendruomenės atstovais.

 

Įspūdžiai apie susitikimą

Projekto dalyviai susitiko Izmire

Kalbų žinių tobulinimas gyvenant naujoje šeimoje- savaitę ar dvi su naujais tėvais, broliais,seserimis- tai tarptautinių projektų siužeto dalis. Kaip ir orientavimasis didžiuliuose oro uostuose, miestuose, viešajame transporte, kitokie maisto įpročiai...

Penkių lietuvių- trijų Jonavos Senamiesčio gimnazijos mokinių- Aušrinės Kazlauskaitės, Gabijos Blažytės, Justės Karpavičiūtės, direktorės Ritos Čiužienės ir vokiečių kalbos mokytojos Violetos Vareikienės - patirtis viename Comenius tarptautinių projektų buvo išties nepamirštama. Mokinės įsikūrė trijose turkų šeimose, mokytojos galėjo džiaugtis buitimi antrąja Turkijos sostine vadinamame Izmire.

Kaip viskas prasidėjo?

Prieš trejus metus Jonavos Senamiesčio gimnaziją kartu su Turkijos Ozel Izmir Cagdas Egitim Lisesi mokykla pakvietė Austrijos Vienos “Polgargymnasium” kartu rašyti projekto paraišką.Toks buvo dviejų metų projekto startas: suvienijo noras bendrauti, bendradarbiauti, pažinti vieniems kitų kultūras ir susipažinti su tautinėmis mažumomis. Pastarasis tikslas ir yra pagrindinė projekto intencija.

Projekto dalyvių susitikimai keitė vienas kitą. Antrųjų projekto metų veikla artėja į pabaigą- Jonavos gimnazistai kartu su Austrijos mokiniais susitiko milijoniniame Turkijos uostamiestyje Izmire.

Ką veikė ir matė

Likus mėnesiui iki kelionės buvo parengta ir suderinta visos savaitės programa.

Pirmoji diena - kelionė į Antikinį miestą- Efesą. Žavėjo antikos dvasia, sukosi mintys apie tai, kad čia prieš daugelį šimtmečių virte virė kitoks gyvenimas. Ir dabar jis yra skirtingas nei lietuvių, kurie, pasirodo, yra labai europietiški, lyginant su Izmiro gyventojais.

Tai atskleidė jau pirmadienio programa, startavusi dešimtą valandą ryte- kiek vėliau dėl Turkijos mokinių įpročio neskubėti.

Kiekvieną dieną,apie penkias valandas projekto dalyviai praleisdavo mokykloje, tada visi kartu vykdavo į įvairias vietas- aplankė turkų-vokiečių mokyklą, vaikščiojo po Izmirą ir milžinišką turkų turgų, lankėsi seniausioje miesto mečetėje. Po bendrų ekskursijų mokiniai grįždavo į turkų šeimos, kurioje gyveno, namus ir kartu leisdavo laiką.

Gimnazisčių įspūdžiai: nuo... iki

“Didžiausias įspūdis - kultūros, gyvenimo, žmonių, aplinkos kitoniškumas.Izmire viskas visai kitaip: ir tikėjimas, Atatiurko kultas, šeimos tradicijos ir daugybė kitų aspektų. Beveik niekas nesilaiko eismo taisyklių. Tai man visai nepatiko. Antra, negali neįstrigti tas faktas, kad ne tik vyriškosios giminės turkai, bet ir mergaitės, merginos, moterys pamačiusios šviesius plaukus, šviesias akis nuolat kartoja, kokios jos gražios.Kelionės pabaigoje tai atrodė juokinga. Trečia, labiausiai džiaugiuosi, galėjusi pagyventi tikroje turkų šeimoje, pažinti jų temperamentą, gyvenimą “iš vidaus”, pabendrauti- nors dažnai ir gestais, nes anglų kalbos jie beveik nemoka. Iš šios kelionės parsivežiau tiek įspūdžių, kiek dar nebuvau parsivežusi iš niekur”,- sako Justė Karpavičiūtė.

Gabija Blažytė : “Sužavėjo malonūs Izmiro gyventojai.Net oro uosto tarnautojai vis teiravosi, kaip laikomės, ar viskas gerai, bendravo. Žinoma, nors mūsų lietuvių kalba itin turtinga vaizdingų žodžių, tačiau aš pritrūkčiau jų, jei reikėtų pasakoti apie fantastišką Turkijos gamtą bei kultūrą. Moterų padėtis visuomenėje kitokia, nemažai moterų -namų šeimininkės.Vyras šeimoje atlieka svarbiausią vaidmenį, juo nuolat rūpinamasi, net pataikaujama.Kita vertus, gal tai nėra blogai, nes jis vienintelis dirbantysis šeimoje.Musulmonai tiki stipriau negu krikščionys. Jie visiškai atsidavę tik savo kultūrai, papročiams, istorijai. Tačiau, kad ir kokie malonūs Turkijos gyventojai,kad ir kokia pasakiška šios šalies gamta, šioje šalyje gyventi nenorėčiau.”

„Neišdildomą įspūdį paliko neapsakomas Turkijos gamtovaizdis. Aukšti kalnai snieguotomis viršūnėmis, tyvuliuojanti Egėjo jūra , grakščios palmės -visiška priešingybė Lietuvos gamtai. Kita vertus, nors labai gražu , bet, manau, gyventojai nesirūpina gamta , nes šiukliadėžės stovi tik keliose pagrindinėse gatvėse. Laiminga , kad truputį pažinau kitokią kultūrą nei mūsų. Manau, kad dar ne kartą apsilankysiu egzotiškoje Turkijoje , tačiau tik kaip turistė.”,- dalinosi mintimis Aušrinė Kazlauskaitė.

Nors mokinės namie jau antra savaitė, įspūdžiai kartojami vis iš naujo - visiems įdomu, kokia Turkija ne turisto, o mokinio, gyvenusio turkų šeimoje, akimis.

Pabaiga-pradžia

Vieno etapo pabaiga visada yra kito pradžia. Gegužės 10 dieną Jonavos Senamiesčio gimnazija sutiks Turkijos ir Austrijos projekto dalyvius.

Gimnazija dėkoja projekto rėmėjams AB „Achema“(generalinis direktorius Jonas Sirvydis) ir ruošiasi tinkamai atstovauti Lietuvai paskutiniajame Comenius tarptautinės partnerystės projekto etape.

Justė Karpavičiūtė

Nuotraukos

 

Atgal