Susitikimas su Kaziu Saja

 

 Kovo 30 dieną gimnazijoje svečiavosi Kazys Saja, dramaturgas, prozininkas, Kovo 11-osios Akto signataras, buvęs Seimo narys. Literatūrologas Kęstutis Urba Kazį Sają yra pavadinęs ryškiausiu XX a. II pusės ir XXI a. pradžios rašytoju vaikams ir paaugliams. Satyrikas, mąstantis lyrikas ir žaismingas fantastas – žodžiai, nusakantys rašytojo originalumą ir talentą. Jo kūryba kalba apie tai, kas aktualu dabar, amžina, universalu.

Prisistatydamas kūrėjas gal rimtai kalbėjo, o gal juokavo, kad knyga paaugliams „Čia kažkas yra“ apskritai paskutinė jo knyga. Rašytojas ypač mielai bendravo su gimnazistais, patvirtindamas paties pasakytą mintį, kad „žmogus lieka nemirtingas tiek, kiek save išdalija kitiems“. Pasakojo apie skurdžią ir liūdną našlaičio vaikystę, sunkų kelią į mokslą ir šviesą, pastangas ir išbandymus atkuriant laisvą Lietuvą. Tačiau visi išgyvenimai yra prasmingi, nes „be kančios žmogus neįmanomas kaip instrumentas“. Rašytojas sakė: „Svarbiausia – išsiugdyti savąjį „aš“, nes gamtoje nėra nei dviejų vienodų akmenų, nei dviejų vienodų lapų. Reikia branginti individualybę. Kuo esu kitoniškesnis už kitus, tuo esu įdomesnis.“  

Valanda, praleista su rašytoju Kaziu Saja, prabėgo kaip vienas mirksnis. O paskutinis sakinys „Laimingas tas, kuris išsaugoja smalsumą ir tikslą!“ atskleidžia ne tik kūrėjo asmenybę, bet skamba kaip prasmingas linkėjimas mums visiems.

Mokytoja Lina Vaškevičienė

Nuotraukos

Atgal