Apie katinus Šiauliuose, nepaprastą Kamanų gamtos grožį ir Telšių meškas įprasminti Pasaulinę gyvūnijos dieną

 

    Takelis link Senamiesčio gimnazijos dar buvo tuščias, kai grupė norinčiųjų geriau pažinti savo krašto gamtą ir kultūrą I – IV klasių mokinių, lydimi biologijos mokytojų Danutės Kasmočienės ir Almos Rukšėnienės, pasuko Šiaulių kryptimi. Pirmoji kelionės stotelė - Katinų muziejus. Trijose didžiulėse muziejaus salėse – katinai, katinai, katinai… Atkeliavę ne tik iš įvairiausių Lietuvos kampelių, bet ir iš daugelio kitų pasaulio šalių: Didžiosios Britanijos, Australijos, JAV, Prancūzijos, Rusijos, Taivanio, Šveicarijos, Portugalijos. Lankytojus pasitinka katinėliai spalvotuose vitražuose, nuotraukose, laiptų turėklų ornamentuose, ant šviestuvų, indų, kėdžių. Net laiką rodo laikrodis-katinas. Šalia muziejaus įkurtame gyvosios gamtos kampelyje negalėjome  atitraukti akių nuo saulėgrąžas lukštenančios žaliosios markatos, pikčiurnos gekono Tokio, tingaus krokodilinio kaimano, naminių pelėdų ir mažojo apuoko.

    Tolimesnis maršrutas - Akmenės rajonas, Kamanų valstybinis rezervatas. Čia eidami  mokomuoju  taku pasigrožėjome žmogaus rankų nepaliestos gamtos vaizdais, spingsinčiomis pelkių akimis, pamatėme pievai, miškui, pelkei būdingų, retų augalų. O kaip įdomu pro žiūronus stebėti paukščius! Kokia nekasdienė užduotis yra suskaičiuoti bebrų namelius ar atpažinti gyvūnų balsus!

    Dabar jau žinome, kad tik Žemaitijos sostinėje Telšiuose galime pamatyti net 47 meškų simbolius. Kelionę pėsčiomis pradėjome nuo skulptūros „Meškos pėda“. Gidė paaiškino: jei įdėsime ranką į įspaustą leteną, galime būti tikri, kad būsime stiprūs ir tvirti kaip meškinas. Kitas sustojimas - skulptūra „Žemaitijos gaublys“. Gaublyje pavaizduotos Žemaitijos vietovės atitinka realų žemėlapį, o Telšiai (kaip ir Roma) stovi ant septynių kalvų. Atspėkite, kas laiko „Žemaitijos gaublį“? Keturios meškos! Leidžiamės į kelionę toliau – miesto laiką taip pat stebi ir skaičiuoja miesto simbolis-meška, kuri įsikūrusi priešais seniūniją esančiame laikrodyje, turgaus aikštės centre. Skulptūra „Žemaitijos legendos“ vaizduoja meškiukus ir žemaitukus ant nugaros nešančią mešką - Žemaitijos motiną.  Švelniai patrynus šiai meškai nosį, galima tikėtis norų išsipildymo.

    Įdomi kelionė, tiesa? Juk tokios kelionės minint Pasaulinę gyvūnijos dieną – puiki mūsų gimnazijos tradicija.

  

                                                     Biologijos mokytoja Alma Rukšėnienė

 

Nuotraukos

Atgal