Respublikinis dr. Bronislovo Lubio chemijos konkursas

  

Jonavos Senamiesčio gimnazijos bendruomenė pagarbiai prisimindama chemikų miesto Kūrėjo atminimą ir tęsdama tradicijas, organizavo antrąjį respublikinį dr. Bronislovo Lubio chemijos konkursą 9-10 (I-II gimnazijų) klasių mokiniams. Kolektyvas, vadovaujamas direktorės Ritos Čiužienės  ir konkurso koordinatorės chemijos mokytojos Audronės Kuliešienės, bendradarbiaudamas su Lietuvos chemijos mokytojų asociacija, AB ,,Achema“, dr. Bronislovo Lubio labdaros ir paramos fondu, Kauno technologijos universitetu, Jonavos rajono savivaldybe, atliko daug  parengiamųjų darbų ir rūpinosi sklandžia jo eiga. 2016 m. spalio 27 dieną į gimnaziją suvažiavo gausus būrys mokytojų ir net 84 ryžtingai nusiteikę chemikai  iš įvairių Lietuvos mokyklų: Kėdainių šviesiosios, Raseinių r. Ariogalos, Birštono, Alytaus Jotvingių, Putinų, Adolfo Ramanausko‑Vanago, šv. Benedikto, Alytaus raj. Butrimonių, Šėtos, Vilniaus Žirmūnų, šv. Kristoforo, Kupiškio Lauryno Stuokos‑Gucevičiaus, Kaišiadorių Algirdo Brazausko, Viduklės Simono Stanevičiaus, Ukmergės Jono Basanavičiaus, Jonavos Jeronimo Ralio, Naujosios Akmenės Ramučių, , KTU, LSMU gimnazijų ir Vilniaus licėjaus.

Susirinkusiuosius sveikino svečiai. AB ,,Achema“ gamybos direktorius Vilius Stankevičius džiaugėsi, kad konkursą organizuoja Senamiesčio gimnazija. Tiki, kad AB ,,Achema“ sulauks naujų specialistų, buvusių konkurso dalyvių. Jonavos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Žebrauskas žavėjosi aktyviais, darbščiais mokiniais. Eugenijus Sabutis, Jonavos rajono savivaldybės administracijos mero pavaduotojas, mano, kad chemija svarbiausias mokslas, nes padeda žmogui kuo geriau pažinti supantį pasaulį, suprasti jo dėsningumus.

Senamiesčio gimnazijos direktorė Rita Čiužienė džiaugėsi, kad atvyko visi į konkursą užsiregistravę dalyviai bei buvusi gimnazijos chemijos mokytoja ekspertė Janina Katinienė, kurios  pradėtas  chemijos mokymosi tradicijas dar Jonavos IV vidurinėje šiandien tęsia gimnazija. ,,Chemija – magiškas mokslas“, - sakė konkurso  koordinatorė chemijos mokytoja Audronė Kuliešienė.

 Maloniai visus nustebino meninė improvizacija, atlikta gimnazijos šokių kolektyvo ,,Juventa“, vadovaujamo mokytojos Vilmos Širkaitės.  Mokiniai, tapę laborantais, taikliai  apibūdino jaunuosius chemikus – šmaikštūs, kūrybingi, drąsūs. Žiūrėdami Senamiesčio gimnazijos II klasės mokinio Tado Rasimavičiaus (darbo vadovė istorijos mokytoja Giedrė Bazilevičienė)  sukurtą dokumentinę apybraižą apie dr. Bronislovą Lubį, dalyviai prisiminė neeilinių gabumų, išskirtinio intelekto asmenybę. Išgirdo žodžius apie atsakomybę, požiūrį į darbą, ateitį. Šiandien jų prasmė ypač svarbi siekiant mąstyti kūrybiškai, kritiškai vertinant tai, ką nuveikei.

Pasibaigus oficialiai daliai, dalyvių laukė atsakingas darbas. Įveikti komandines, individualias ir atliekamas poromis praktines užduotis, parengtas Lietuvos chemijos asociacijos narių, nėra lengva. Tai savotiškas iššūkis mokiniams, nes vertinamos  ne tik  akademines chemijos žinios, bet ir gebėjimai jas sieti su realiu gyvenimu, tiesiogine praktine ir tiriamąja veikla, mąstymo įgūdžiai,   tikslumas, darbas komandoje.  

Pirmoji konkurso dalis - protmūšis. Dalyviai atsakinėjo ne tik į dalykinius, bet ir chemijos istorijos klausimus, bandė įminti, kas sieja iliustracijas, objektus, asmenybes, kuri liepsnos dalis karščiausia, kodėl kepdami blynus į tešlą įberiame geriamosios sodos ir kt.

Antroji – teorinės ir praktinės užduotys. Išsprendę testus, susiskirstę poromis ir naudodamiesi cheminiais indais bei priemonėmis, atliko eksperimentą.

Kol mokiniai suko galvas atlikdami užduotis, mokytojams vyko KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorių ir dėstytojų doc. dr. Violetos Kaunelienės, dr. Audriaus Bučinsko, dr. Vaidos Kitrytės, doc. dr. Ilonos Jonuškienės paskaitos. Dr Audriaus Bučinsko buvimas gimnazijoje prasmingas: ,,Nesijaučiu, kad buvau šios mokyklos mokinys. Jaučiu, kad esu vis dar šios mokyklos dalelė ir dabar, ypač šiandien. Dėkoju už išugdytą meilę chemijai.“ Visai bendruomenei 2000-ųjų metų antrosios gimnazijos laidos auklėtinis linkėjo ir toliau žadinti pažinimo džiaugsmą.

Dalyvių darbus vertino 15 komisijos narių ir AB ,,Achema“ laboratorinės kontrolės centro viršininkas dr. Marius Brazlauskas. Po sunkių ir atsakingų darbų, įdomių paskaitų visi dalyviai vyko į edukacinę ekskursiją po AB ,, Achema“.

Susumavus rezultatus, paaiškėjo, kad mokinių chemijos žinios puikios. Vilniaus licėjaus, Žirmūnų, KTU, LMSU gimnazijų komandų nariai rungėsi tarpusavyje, nes šios ugdymo įstaigos mokinius atsirenka pagal pažangumą.

Pagrindiniais konkurso prizais – stiklo suvenyrais su konkurso logotipu,  Jonavos rajono savivaldybės mero diplomais – apdovanotos šios komandos:

I vieta – Vilniaus licėjus, mokytoja Rasa Žemaitaitienė.

I vieta  – Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazija, mokytoja Janė Liutkienė.

II vieta – Alytaus šv. Benedikto gimnazija, mokytoja Virginija Kerevičienė.

III vieta – Kėdainių šviesioji gimnazija, mokytoja Daiva Ivaškevičienė.

AB ,,Achema“ įsteigtus individualius prizus, Jonavos švietimo, kultūros ir sporto skyriaus padėkos  raštus ir atminimo dovanas gavo geriausiai eksperimentus vykdę mokiniai:

Nojus Osinskas ir Laurynas Peciukonis (Vilniaus Žirmūnų gimnazija, I klasė), Deividas Aidukas ir Lukas Zajončkovskis (Vilniaus Žirmūnų gimnazija, II klasė), Mantas Anskaitis ir Arminas Mikalauskas (Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazija, I klasė), Rokas Toleikis ir Augustas Šadurskas (Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazija, II klasė). 

Geriausiai teorijos užduotis atlikę mokiniai: Milda Navickaitė (Vilniaus licėjus, I klasė), Agota Malinauskaitė (Kėdainių šviesioji gimnazija, I klasė), Nojus Osinskas (Vilniaus Žirmūnų gimnazija, I klasė), Nojus Radzevičius (Alytaus šv. Benedikto gimnazija, II klasė).

Atslūgus prasmingo renginio organizavimo rūpesčiams, nuoširdžiai dėkojame konkurso rėmėjams: Lietuvos chemijos mokytojų asociacijai, dr. Bronislovo Lubio labdaros ir paramos fondui,  AB ,,Achema“, Jonavos rajono savivaldybei, Kauno technologijos universitetui, VšĮ ,,Kretingos maistas“. Visiems dalyviams už dalyvavimą konkurse buvo padėkota.

Norime tikėti, kad konkurso organizatorių, svečių, rėmėjų ir kūrybiškai į chemijos mokslą žiūrinčių dalyvių, mokytojų dėka  yra pasiekiamas dr. Bronislovo Lubio troškimas: ,,Lietuva graži bus tada, kai visi dirbs.“

 

 

Nuotraukos

Atgal