Į savęs ieškojimo kelionę — mokant daug Europos kalbų

 

Anot filosofo, eseisto ir poeto R. V. Emersono, kalba — tai miestas, į kurio statybas kiekvienas žmogus atneša savo akmenį. Rugsėjo 26–ąją Europos kalbų miestas Senamiesčio gimnazijoje statytas iš skirtingomis kalbomis skambančių žodžių, kalbines sienas griaunančių piešinių, muzikos garsų, šokio judesių ir net vikrumo, pravertusio ieškant kelių svetimomis kalbomis užkoduotame labirinte.

Jaukiame gimnazistų piešinių Europos kalbų tema fone renginį pradėjusi direktorės pavaduotoja ugdymui Simona Černiauskienė kaip vieną iš šiuolaikinio pasaulio vertybių akcentavo daugiakalbystę ir pakvietė atverti duris visoms kalboms. Kad gimtosios ir poros užsienio kalbų ne visada užtenka, įsitikino pirmų ir antrų klasių gimnazistai, dalyvavę viktorinoje „Kalbos atveria duris“. Čia be anglų, rusų, vokiečių ir lietuvių kalbų išmanymo reikėjo bent šiek tiek suprasti vengrų, turkų, čekų, olandų ir kitas Europos kalbas. Geriausiai pasirodžiusieji pirmajame etape, įvairių kalbų špagas surėmė lemtingoje internetinėje viktorinoje. Paaiškėjo, kad geriausi Europos kalbų žinovai yra antrokai Matas Raila, Rokas Šeštokas ir Edvinas Rimavičius. Ne tik puikios kalbinės intuicijos, bet ir sportinio azarto reikėjo orientacinių varžybų dalyviams: vadovaudamiesi įvairiomis Europos kalbomis parašytomis instrukcijomis, gimnazistai turėjo patekti į nurodytas gimnazijos erdves ir atlikti užduotis. Čia puikiai pasirodė pirmokės Gustė Duobaitė ir Milana Manionytė, antrokai Mantas Dirsė ir Vaidas Kačinskas, o patys pirmieji kalbų labirintus įveikė pirmokai Martynas Giedrys ir Vilius Lopėčius. 

Graži Senamiesčio gimnazijos Europos kalbų dienos tradicija — galimybė kurios nors Europos kalbos pasiklausyti gyvai. Pernai gimnazijos bendruomenę pasakojimais apie švedų kalbą ir kultūrą užbūrė pilotas Nils Daniel Viktor Runnegard. Šiemet angliškai, vokiškai, olandiškai, belgiškai, norvegiškai ir Liuksemburgo kalba su gimnazistais bendravo NATO pajėgų kariai, susitikimui pasiruošę itin kruopščiai ir atsakingai. Štai, pavyzdžiui, Belgijos ir Liuksemburgo atstovai turėjo parengę svarbiausių savo kalbos gramatinių konstrukcijų lenteles, norvegai iš kariškos kuprinės traukė įvairius daiktus, kurių pavadinimus gimnazistai turėjo išmokti norvegų, o Norvegijos kariai — lietuvių kalba. Bene tvirčiausiai NATO karius ir gimnazistus suvienijo solistės Redos Venskauskaitės angliškai atliekama daina, kuriai pritarė beveik visi. Garso ir ritmo apogėjus pasiektas, scnenoje pasirodžius kūno kultūros mokytojai Jolantai Abramavičienei ir šokių grupei: gimnazistai sukosi rusų „Kalinkos“, vokiečių „Ein, zwei Policei“, slovakų polkos, graikų „Sirtakio“ ritmu. Atsvara flešmobo šėlsmui tapo subtiliai Gintarės, Eglės, Gretos, Redos, Benitos atliekamos melodijos ir lietuvių kalbos mokytojos Linos Vaškevičienės meistriškai deklamuojami A. Marčėno, H. Radausko, A. Baltakio ir kitų lietuvių poetų posmai, puikiai iliustravę metaforą, jog poetinė kalba pralaužia stogą, kad išvystume dangų.

Europos kalbų miestas gimnazistų pastangomis statytas ir už gimnazijos ribų: net aštuoniasdešimt penki III–IV klasių mokiniai R. Samulevičiaus ir J. Vareikio progimnazijose, „Neries“ pagrindinėje ir Panerio pradinėje mokyklose vedė anglų ir vokiečių kalbų pamokas, aštuoni I–IV klasių moksleiviai su anglų kalbos mokytoja Vitalija Ramonienė atstovavo Senamiesčio gimnazijai Jonavos rajono mokinių viktorinoje J. Ralio gimnazijoje, o  dešimt II a ir II c klasės mokinių su mokytojomis Romualda Stankevičiene ir Gražina Boreišaite kovėsi protų kovų finale „Europos kalbų labirintas 17“ Vilniaus Rotušėje.

Sklandžiu mokinių ir mokytojų darbu, renčiant Europos kalbų miestą, rūpinosi užsienio kalbų metodinės grupės pirmininkė, rusų bei vokiečių kalbų mokytoja Violeta Vareikienė. Apibendrindama bendruomenės veiklas, Senamiesčio gimnazijos direktorė Rita Čiužienė visiems linkėjo į savęs ieškojimo kelionę leistis mokant daug Europos kalbų.

 

                                             Lietuvių kalbos mokytoja Teresė Jarmalienė