Ekologines problemas gimnazistai mokėsi spręsti Ispanijoje

 

 Jonavos Senamiesčio gimnazija buvo atrinkta dalyvauti tarptautiniame projekte „So Eco Green“(,,Būkime vienodai atsakingi už aplinką dabar ir ateityje“). Tai programos Comenius remiamas projektas, kuris skatina diskusijas ekologijos tema. Lapkričio  7 – 11 dienomis gimnazijos mokiniai: Povilas Kuliešius, Liudmila Timofejeva, Adelina Glebova, Polina Glušniova, ir mokytojai:  Saulius Brazauskas, Stasė Mišrina, lankėsi Barselonoje, kur į pirmąjį susitikimą rinkosi atstovai iš penkių bendradarbiaujančių valstybių: Italijos, Ispanijos, Vengrijos, Suomijos ir Lietuvos.

 

Pradžia – mokyklos suole

 

 „So Eco Green“ idėja kilo suvokus, jog būtent mokykla yra ta vieta, kurioje turėtų būti išmokstama ekologinio gyvenimo būdo, aktyvaus pilietiškumo. Svarbu, kad mokiniai gebėtų pastebėti aplinkos problemas ir siūlytų jų sprendimo variantus. Toks buvo ir dalyvių namų darbas – įvardyti aktualiausias savo miesto problemas ir kaip jos sprendžiamos. Daugeliui jų sutapus, nekilo abejonių – problemos nesibaigia ties  vienos valstybės siena, jas spręsti reikia skirtingoms tautoms bendradarbiaujant.

 

Ispanijoje tarsi namuose

 

 Bene labiausiai prieš kelionę mus jaudino būsimas apgyvendinimas (ispanai, dalyvaujantys projekte, šalies svečius   priėmė gyventi į savo šeimas). ,,Nereikėjo nerimauti, nors kartais buvo sunku vieniems kitus suprasti, tačiau „šeimos“ nariai buvo kantrūs, draugiški, rūpestingi ir malonūs“, - tvirtino visi. Polina, globojama partnerės, jautėsi tarsi savo namuose, o Povilas džiaugėsi galėjęs šiek tiek pramokti ispanų kalbos ir net sulaukė pagyrimų.

Likome sužavėti nuoširdaus ispanų bendravimo ir tradicinės jų virtuvės valgių.

 

Architekto Antonio Gaudi pėdsakais

 

Gimnazistai ne tik diskutavo, pristatė savo miestą  bei mokyklą, bet ir aplankė daugelį miesto įžymybių. „Barselona – įdomios architektūros miestas. Man paliko įspūdį Antonio Gaudi pastatai, vienas jų – Šv. Šeimynos bažnyčia, primenanti smėlio pilį. Tokio stiliaus pastatų retai kur pamatysi“, – pasakoja Adelina.

Be žavių, siaurų Barselonos gatvelių ir plačių aikščių, dalyviai prisimena išvyką į jaukų ir ramų pajūrio miestelį Sitges. Jo mįsles padėjo įminti gidė, kuri paaiškino, jog pastato spalva, kiekviena  jo linija, aplink jį esantys augalai – visa yra svarbu, norint suprasti aplinkos išskirtinumą.

Vartydami nuotraukas dar ilgai gėrėsimės pribloškiančia žmogaus ir gamtos kūryba.

 

Svarbiausia – kitų tautų pažinimas

 

Dalindamiesi kelionės įspūdžiais visi sutinka, jog bene didžiausia projekto nauda – galimybė mokiniams susipažinti su bendraamžiais iš kitų tautų, jų kultūros tradicijomis. Labiausiai lietuvius nustebino kasdieniniai ispanų įpročiai: „Susitikę sveikinasi bučiuodami vienas kitą. Tai keista ir sunku prie to priprasti“. Gimnazistai pastebėjo, jog šeimų, kuriose gyveno, nariai yra labai artimi. Kiekvieną dieną renkasi giminės ir kartu pietauja.

Visi susibičiuliavome ne tik su ispanais, bet ir su kitų projekte dalyvaujančių valstybių dalyviais, kuriuos tikimės dar ne kartą sutikti ateityje.

 

Ateities planai

 

Nors pirmoji kelionė jau praeityje, projektas tik prasideda. Dar dvylikos gimnazijos mokinių laukia vizitai į kitas valstybes – Italiją, Vengriją bei Suomiją. Lietuvoje „So Eco Green“ dalyviai lankysis kitų metų spalio mėnesį. Per dvejus projekto įgyvendinimo metus mokiniai organizuos renginius, pilietines iniciatyvas mieste, dalinsis gerąja patirtimi su užsienio partneriais ir mokydamiesi vieni iš kitų sieks, kad  Jonava būtų gražesnė, švaresnė bei jaukesnė.

                       

                                     Projekto dalyvė  Liudmila Timofejeva, 3 S1 klasės mokinė

 

Nuotraukos

Atgal