Nacionalinė karjeros savaitė - apie karjerą iš praktikų lūpų

 

Lapkričio 11 – 15 d. visoje šalyje buvo organizuojama Nacionalinė karjeros savaitė. Prie šios prasmingos iniciatyvos prisijungė ir Jonavos Senamiesčio gimnazija. Per keturias dienas dešimt įvairių sričių profesionalų  pasakojo 2 klasių gimnazistams apie savo darbą.

Pirmąją pamoką vedė didžiausios mieste įmonės AB „Achema“ atstovas - Gitenis Subačius, personalo ir bendrųjų reikalų direktorius. Mokiniai žiūrėjo filmuotą medžiagą apie įmonę, sužinojo, kad Jonavoje gaminamos trąšos pasiekia netgi Amerikos laukus, o Lietuvoje lieka vos 15 procentų produkcijos. Svečias akcentavo, kad įmonės darbuotojai yra skatinami tobulėti ir privalo 40 valandų per metus skirti mokymams. Būsimi specialistai, kurie mokosi Kauno technologijos universitete ir planuoja profesinę karjerą sieti būtent su „Ahema“, gali gauti stipendiją. Kaip ir visoje šalyje, taip ir šioje įmonėje trūksta technologinių, inžinerinių sričių specialistų.

Teismų vietą valdžių sistemoje aiškino Lolita Nekrošienė, Jonavos rajono tesimo teisėjo padėjėja. Gimnazistai iš praktikės lūpų išgirdo, kiek ir kokių teismų yra Lietuvoje, kokias bylas jie nagrinėja. Pasirodo, teisėjo padėjėjo pareigybė atsirado tik prieš 10 metų.

Buvęs gimnazistas, dabar Jonavos rajono savivaldybės Teisės skyriaus vedėjas Justas Budriūnas linksmai ir gyvai pristatė teisininko profesiją. „Mokytojas“ vardijo asmenines savybes, būtinas norint tapti geru teisininku. Pasirodo, po studijų  reikia mažiausiai 5 metus sunkiai ir daug dirbti, pasiruošti kvalifikacijos egzaminui ir tik po to atsiveria daugiau perspektyvų.

Apie informacinių technologijų naudojimą kasdienybėje pasakojo įmonės „Technoera“ vadovas Elmantas Mickevičius. Be jų neįsivaizduojama gamybą vykdančių įmonių, kariuomenės veikla, mokyklos gyvenimas. Ši sritis yra labai dinamiška, todėl IT specialistas turi sistemingai mokytis, nuolatos tobulėti.

Įkvepiančią pamoką vedė prieš ketverius metus gimnazijos duris užvėrusi ir tik šį pavasarį ekonomikos bakalauro diplomą gavusi Justė Rukšėnaitė, „IBM Lietuva“ finansų analitikė. J.Rukšėnaitė vaizdingai atskleidė, kad mes kasdien susiduriame su IBM išmaniaisiais produktais – tai ir kietieji diskai, asmeniniai kompiuteriai, bankomatai, eismo reguliavimo sistemos, brūkšninio kodo technologijos.  Darbas tarptautinėje kompanijoje atveria daug galimybių. Pranešėja akcentavo sėkmingos praktikos, anglų kalbos reikšmę karjerai.

Iš Kauno atvykusi Jurgita Čepienė, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus pavaduotoja, pasakojo ne tik apie „Sodrą“, jos sandarą, funkcijas, bet ir apie savo karjeros kelią. Ji ragino mokinius išsikelti tikslą ir atkakliai, kryptingai jo siekti.

Psichologo profesiją, darbo pobūdį pristatė Fausta Cikanavičienė, Pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė. Apibūdinusi psichologijos kryptis bei universitetus, ruošiančius psichologus, ji akcentavo, kad mokiniams būtinis tiksliųjų mokslų gebėjimai ir žinios, nes ir universitete teks mokytis aukštosios matematikos, šis dalykas svarbus ir skaičiuojant konkursinį balą.

Raimonda Daunoravičienė, Jonavos rajono PK Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio specialistė aiškino, kokie reikalavimai keliami siekiantiems tapti policijos pareigūnais. Pirmiausia teritorinė policijos įstaiga išduoda asmeniui siuntimą, tada pretendentų laukia nuodugnus sveikatos patikrinimas, vėliau laikomas psichologinis testas, tikrinamas fizinis pasirengimas. Viešnia akcentavo nepriekaištingą stojančiojo reputaciją, nes kandidatas yra tikrinamas pagal vidaus reikalų įstaigų reikalavimus: turi neturėti teistumo, nuobaudų. Baigusieji Lietuvos policijos mokyklą tampa pirminės grandies pareigūnais, o baigę Mykolo Romerio universitetą  – viduriniosios grandies darbuotojais kriminalinės ir viešosios policijos padaliniuose (apylinkės inspektoriais, ikiteisminio tyrimo tyrėjais ir pan.).

Protmūšiu ir aplodismentais baigėsi VŠĮ „Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centro“ direktorės Joanos Gudžiūnienės pamoka. Pirmiausia mokiniai klausėsi apie asmeninę karjerą: nuo mokyklinės svajonės tapti architekte iki tarptautinio verslo vadybos studijų, po to – apie įstaigos veiklą Jonavoje. Būtent šiame centre 16-18m. jaunuoliai gali savanoriauti, išbandyti mokytojo, stovyklos vadovo, švenčių vedėjo profesijas.

 

Karjeros specialistė

Jolanta Macaitienė

Nuotraukos

Atgal