Magiškoji „Terra incognita“ Jonavos Senamiesčio gimnazijoje

 

        Sutapimai ir faktai.

       Astrologai sakytų, kad žymiausias pasaulyje magas Harry Houdini ne atsitiktinai gimė kovo 24-ąją. Ne atsitiktinai šią dieną gimė net keturi Nobelio premijos laureatai. Sutapo, kad Senamiesčio gimnazija tą naktį virto eksperimentiniu mokslo centru, kuriame išbandyti įvairias veiklas siūlė ne tik mokytojai, bet ir jais  tapę buvę mokiniai ir savo specialybės ekspertai. Dvylikoje mokslinių ir kūrybinių laboratorijų dvi valandas entuziastingai darbavosi  apie 250 gimnazistų ir beveik 30 svečių iš Raimundo Samulevičiaus, Justino Vareikio progimnazijų ir „Neries“ pagrindinės mokyklos. Paragauti saldžių mokslo vaisių ir įsitikinti, kad karčios šaknys jam suteikia subtilų skonį, galėjo ir gamtininkai, matematikai, ir kalbų, menų, kelionių ar sporto mėgėjai. 

        Gamtos mokslų magija.

       Gamtos mokslų entuziastai įkūrė ,,Odontologijos kliniką“, kurioje vadovaujami LSMU odontologijos III kurso studentų - buvusio gimnazisto Povilo Kuliešiaus ir jo bendrakursių Manto  Kubiliaus, Mintautės Labanauskaitės, Justės Gervytės, Monikos  Varaškevičiūtės ir Rimgailės Rimkevičiūtės – laborantai ne tik sužinojo apie šią specialybę, bet ir bandė daryti dantų atspaudus, gamino jų modelius, siuvo žaizdas.

        Visada populiarioje  chemikų laboratorijoje ,,PliumBum" VDU biotechnologijų studentų Miglės Vasiliauskaitės (buvusios gimnazistės), Indrės  Lukminaitės, Juditos Paulionytės, Rimvydo Klimo bei aplinkotyros ir ekologijos studentės  Antaninos Vitaitės iniciatyva buvo gaminama lavos lempa, dramblio dantų pasta, cukrus iš anglies,  užkurta ugninė pūga.

VU fizikos specialybės studentai  Tomas Kontrimas ir Edvinas Skliutas, buvusios  gimnazistės – Kamilė Skorupskaitė  ir VGTU biomechanikos specialybės studentė Rasa  Krikštaponytė – parengė banginės ir geometrinės optikos eksperimentus: lazerių šou, skystame azote gamino ledus. Išmoktas tiesas taikyti praktikoje buvo tikrai įdomu, tad kai kurie gimnazistai iš gamtos mokslų laboratorijų išėjo tvirtai apsisprendę, kokią specialybę rinksis ateityje.

        Socialiniai mokslai naujomis formomis.

        Apsispręsti dėl ateities padės ir KTU Rinkodaros departamento studijų informacijos skyriaus darbuotojų organizuota veikla istorijos laboratorijoje. KTU atstovai pristatė įvairius stalo žaidimus edukacine tematika, tad gimnazistai ne tik lavino atmintį, bet ir įgijo naujų istorijos, geografijos bei kitų mokslų žinių.

       VU socialinės politikos studentė Donata Telišauskaitė ir lazerinės technologijos magistrantūros studentas Laurynas Čekanavičius, dar besimokydami Senamiesčio gimnazijoje, svajojo apie Ameriką ir Indiją. Tapę geografijos laboratorijos vedėjais jie  dalijosi kelionių į šias šalis įspūdžiais, davė patarimų ir skyrė praktinę užduotį — pasirinkti norimą maršrutą ir suplanuoti išlaidas. Net ir naudojantis planšetėmis, tai pasirodė kietas riešutėlis, bet su patyrusių keliautojų pagalba buvo perkąstas.

        Menininkų ir sportininkų eksperimentai.

Improvizuota kelione į teatro užkulisius, repeticijų salę pakvietė buvusi gimnazistė, organizacijos „Raudonos nosys, gydytojai klounai“ meno vadovė  Justė Liaugaudė. Teatro laboratorijoje gimnazistai patikėjo, kad nuoširdžios šypsenos išlaisvina vaizduotę ir kuria ryšius tarp žmonių.    

       Sukurtą ryšį išsaugoti padeda muzika. XI laidos abiturientas, vyrų vokalinės grupės ,,Quorum" solistas Šarūną Navickas, patyręs perkusijos žinovas, teigė, kad vidinio ritmo ugdymas labai svarbi asmenybės savikūros dalis. Gimnazistai mokėsi ritmą pajusti ne tik kūnu, bet ir protu. Juo labiau, kad žinias buvo galima tuoj pat patikrinti praktiškai profesionalų vadovaujamoje judesio laboratorijoje su Kangoo Jumps batais, kuriuos avint dirba visi kūno raumenys. Galimybę išbandyti stebuklingą apavą suteikė klubo „Sporto legionas“ treneriai Remigijus Jankauskas ir Karolis Jusis. Kovų menų treniruotėje, estafetėse ir „gniūžčių kare“ tikrai netrūko, energijos ir ritmo pojūčių.

        Kalbėjimas – tai jėga!

        Šių metų naujovė – pačių mokinių pasiūlyta viešojo kalbėjimo laboratorija. Jai vadovavo VšĮ „Panikos zona“ direktorius Igoris Vasiliauskas, oratorinio meno mokymo specialistas, greičiausiai (net 364 žodžiai per minutę)  Lietuvoje skaitantis žmogus. Kaip stovėti, kur dėti neklusnias rankas, kaip įtikinti klausytoją - oratorinio meno paslaptimis originaliai dalijosi lektorius. Bendravimas su juo – tai šio projekto „vinis“.

        Nė kiek ne mažesnis netikėtumas – „Italų kultūros centras“. Jam vadovavo VDU Užsienio kalbų instituto italų kalbos dėstytojas, humanitarinių mokslų daktaras Stefano Lanza. Dėstytojas perteikė daug įdomių faktų apie Italijos kultūrą ir tradicijas, žaismingai mokė kalbos ir įrodė, kad pasitelkus protą ir išmanant kalbų sąsajas, per 20 minučių galima išmokti 20 žodžių. Smagu, kad dėstytojui talkino buvusi gimnazistė, studentė Eglė Šerėnaitė.

        Matematika plius gurmaniški pusryčiai.

        Įdomių užsiėmimų siūlė ir gimnazijos mokytojai. Mokiniai drauge ieškojo atsakymų į klausimus,  kaip į dvivietę valtį susėsti keturiems arba kaip keturis litrus pieno supilti į trijų litrų stiklainį. Logikos ir tikslumo mylėtojų laboratorija nenuvylė - juk smagu ne tik prastinti trupmenas, bet ir pjaustyti auksines grandinėles, iš smulkių detalių sudėlioti kvadratus ir net Pitagoro portretą.

Kulinarijos ceche grupė mokinių gamino prancūziškus pusryčius. Labai pravertė ir ekonomikos žinios, pasirodo,  tradicinė prancūziška duona greitai praranda šviežumą, tad tokiems pusryčiams naudojama nešviežia duona – tikras atradimas taupiems.

        Aušros belaukiant.

        Po keleto valandų laboratorijos darbą baigė, tačiau smagios ir įdomios veiklos netrūko iki pat ryto. Tradiciniame protmūšyje, kurį jau ne vienerius metus organizuoja ir veda buvę gimnazistai Miglė ir Tomas Dauskurdai, šiemet dalyvavo vienuolika komandų. Be to,  net 4 valandas trukusį kompiuterinio žaidimo „League of legends“ turnyrą organizavo IIc klasės mokiniai Gabrielė Smaižytė ir Tadas Rasimavičius. Energingai nusiteikę kiti ,,naktinėtojai'' išbandė jėgas orientacinėse rungtynėse. Nustebino svečių iš progimnazijų komanda, laimėjusi antrąją vietą. Nuovargiui nepasiduodantieji iki pat aušros linksminosi diskotekoje.

        ***

        Devynios nakties valandos prabėgo lyg akimirka. Mirksnis, kurio magija užbūrė mokinius, mokytojus, buvusius gimnazistus, dėstytojus, sporto trenerius, kovo 24-25 d. susivienijusius įkvepiančiai veiklai, atidėjusius kasdienybės rūpesčius ir pajutusius buvimo kartu džiaugsmą, mokslo ir kūrybos prasmę.

 

              Nakties veiklą stebėjo, įspūdžius užrašė „Terra incognita“ spaudos centras.

              Vyriausioji redaktorė – Gražina Boreišaitė, lietuvių kalbos mokytoja

 

Nuotraukos